Pieseň o smrti nesmrteľnej speváčky

Dožila sa iba 37 rokov. Málo. Žila však intenzívne a rýchlo. V spomienkach ju pamätníci asociujú ako tornádo, povodeň, holku od rány, no predovšetkým ako nevšedný spevácky zjav. Keby sa narodila inokedy, alebo aspoň inde, veľmi rýchlo by sa vypracovala na hviezdu prvej veľkosti. Svojho času dokonca predbehla dobu, keď neprestajne kĺbila hereckú dráhu s kariérou speváčky. Jej láskou sa stali muzikály. V jednom z nich si na javisku odspievala vlastné rekviem. Ladislava Kozderková.

 

A bude sa spievať

Narodila sa v nedeľu 26. júna 1949. Nedeľniatka majú mať v živote šťastie, ale zjavne to nie je celkom pravda. Pritom na detstvo si Laďka spomínala vždy v dobrom. Najmladšia z troch dcér skladateľa Ladislava Kozderku po otcovi zdedila nielen meno, ale aj hudobný talent. I keď sa s klavírom a spevom mocovali všetky tri sestry, v Laďke otec objavil nevšedný talent, i keď vždy zdôrazňoval, že nebola žiadne zázračné dieťa.

Absolútny sluch a nesporný talent Laďku predurčili na spevácku kariéru. Ako dieťa však na súťažiach mala problém – nepoznala trému, lomcoval ňou neskrotný temperament, a tak mala sklony pri vystúpeniach presadzovať aj herecký talent. Oproti v pozore stojacim detičkám tak bola pre porotcov priveľké sústo.

Prvý singel nahrala už v dvanástich. Na klouzačce sa stala hitom a pred Laďkou sa otvorila cesta k tomu, čo chcela skutočne robiť. Nasledovalo konzervatórium a vzápätí prvé angažmán, v divadle Rokoko. Po jeho zrušení nasledoval krátky pobyt v divadle Tyláček. Napokon však mladá speváčka zakotvila v Hudebním divadle v Karlíně, ktoré sa až do jej smrti stalo jej domovskou scénou.

Hello, Laďka!

V Karlíne debutovala v Lodi komediantov ako černoška Queenie – a bol to skutočne skvelý nástup. Zachránil Laďku pred hlúpymi operetami a dostal ju tam, kam chcela: do muzikálov, ktorých sa už nepustila.

Sotva prežila štvrťstoročie, a už pôsobila v hlavných postavách muzikálov, vydatá bola za trúbkara Richarda Kubernáta a mala dcéru. Manželstvo sa však rozpadlo po niekoľkých rokoch, počas ktorých Laďka znášala Kubernátov alkoholizmus. V Karlíne si padla do oka s hercom Vlastimilom Bedrnom. Chvíľu však trvalo, kým sa obaja rozviedli, aby sa mohli vziať. Z tohto manželstva vzišla druhá dcéra.

Laďke sa darilo najmä na scéne – jej stvárnenie titulnej postavy v Hello, Dolly je označované ako fenomenálne. Nezanedbala však ani filmové plátno – spevácky talent uplatnila v Trháku a herecky sa uplatnila aj v netypickej dramatickej postave Vlasty vo filme Jako jed. Platne, rozhlasové hry, práca pre televíziu… Až prišiel rok 1986, posledný rok jej života.

Pieseň o smrti

Laďka bola po celý život žena krv a mlieko a jej snaha chudnúť vošla do histórie. Jej rapídne chudnutie v poslednom čase však malo úplne inú príčinu: rakovina. Nedala sa jej bez boja. Prvý útok zvládla, no po dvoch rokoch sa choroba vrátila – a už jej nedala šancu. Keď si to Laďka po jednom návrate z nemocnice uvedomila, vybrala sa na cintorín v Olšanoch s batériou čistiacich prostriedkov a dala sa drhnúť matkin hrob. Na manželovu udivenú otázku, čo jej to napadlo, odpovedala: „Chcem prísť do čistého.“

Hoci Laďka Kozderková počas svojho života predviedla niekoľko dych berúcich výkonov, predsa len v pamäti ostal jej posledný. Druhého októbra vyšla na scénu, premáhajúc bolesti, aby hrala v roztatárenom muzikáli Zvonokosy (u nás Zvonodrozdovo). Jej úloha predavačky Judity Čuprovej (po našom Tumidajovej), nenapraviteľnej zvodkyne bola veselá a rozmarná…

Okrem poslednej piesne. Na záver predstavenia do dediny, zmietanej vojnou o verejný záchod, vtrhnú vojaci. Obeťou náhodnej streľby sa stane obecný blázon. Nad jeho mŕtvolou Judita spieva Píseň o smrti nevinného blázna.

V ten večer ju zaspievala naposledy. Viac sa ani Zvonokosy nehrali. Pamätníci spomínajú, ako herci i hudobníci len sotva zadržiavali slzy a obecenstvo ani nedýchalo. Keď Laďku, oslepenú reflektormi, v nastalej tme odvádzala do zákulisia kolegyňa Hana Talpová, len počula, ako Laďka šepká: „Zvládla som to.“

Vzápätí Ladislava Kozderková odišla do nemocnice, kde ešte bavila spolupacientov a do poslednej chvíle si spievala. Zomrela 17. novembra 1986.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár