Panika je dobrá vec

Vo všeobecnosti sa rozruch a panika považuje za niečo nedôstojné, hysterické a krajne nemiestne. Spoločensky akceptovaný je skôr rezervovaný postoj k problematike schopnej vyvolať paniku. A to nielen vo Veľkej Británii, ale naprieč Európu. Napriek tomu si celkom úprimne myslím, že taká lavína paniky môže byť aj dobrá vec. V prípade tej poslednej paniky okolo vtáčej chrípky, sa jej benefity ukázali naplno, ale akosi to nikto nahlas nepovedal. Tak teda budem prvý: Vážení, panika okolo vtáčej chrípky je skutočne užitočná! A za týmto tvrdením si stojím!

Správy o vtáčej chrípke sa dostali na titulné stránky novín, užívatelia internetu na ne klikali ako diví a obdobne aj diskutovali. Skôr či neskôr to muselo prísť – ozvali sa jedinci, ktorí kritizovali predovšetkým novinárov za šírenie paniky. Poukazovali pritom na správy (vydané tými istými novinármi, ale to si akosi kritici nevšimli), že vtáčiu chrípku dostať ťažko, mutácia na nový subtyp je otázna a aj výsledný zmutovaný vírus môže vyzerať všelijako.

Je tam toho, frflú kritici, pár vtákov zdochne, ako napokon každý rok, a tu sa z toho robí také haló.

Fakt je jeden: vtáčia chrípka pri nechránenom styku s vírusom ľudskej chrípky dokáže splodiť potenciálne nebezpečný nový vírus. Za to, že sa tak doteraz nestalo, môžeme ďakovať opatrnosti – a panike. Ľudia sa nepribližujú k zdochnutým vtákom, rodičia inštruujú deti, aby sa takýmto zdochlinkám vyhli. Množia sa hlásenia na veterinárne správy. Po včerajšom oznámení vtáčej chrípky na Slovensku sa zriadili ochranné pásma…

Možno to vyzerá skutočne ako panika – ale radšej byť prehnane opatrný, ako potom vymeriavať miesta na nové cintoríny.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár