Obavy z trénerky

Edita Papeky sa vrútila do slovenského mediálneho priestoru s neobvyklou razanciou. Jej hlášky kolujú a sú všeobecne známe. „Cica, nežer!“ znie snáď v každej závodnej jedálni. „Jak u debilov!“ povzdychne si každý občas v práci, keď je deň-blbec. Predcvičovateľka Edita Papeky je postrachom nielen tučných cíc, ale predstavuje vážne nebezpečenstvo aj pre tú, ktorá ju priviedla na tento svet a nezmazateľne zapísala do (ne)kultúrneho národného povedomia. Mám takto obavy, že „nežerúca“ Edita Papeky zožerie Petru Polnišovú.

Pozerám si reláciu S.O.S. a čakám. Sem-tam sa zasmejem, sem-tam pousmejem… A vtedy sa na obrazovku vrúti vymodlená cica v neuveriteľnom odeve a so šálom okolo hlavy. Piskľavým hlasom spustí: „Tak čo, torpédo moje? Ešte furt vypadáš jako dvojdverový periňák?“ A ja sa pristihnem pri tom, že sa radostne usmievam okolo celej hlavy.

Povedzme si to priamo – Petra Polnišová je nielenže ozdobou celej relácie, ale aj jej hlavným záchrancom, aby neskončila v trápnosti. Ak si začnete podrobnejšie všímať jednotlivých protagonistov a scénky, zrejme prídete k tomu istému záveru: nebyť jej, máme tu len ďalšiu reláciu o čosi zábavnejšiu ako program na stužkovej.

Zásadný rozdiel medzi Polnišovou a zvyškom osadenstva je jasný. Nielenže má dvojnásobok talentu – ten v relácii tohto formátu nie je rozhodujúci. Ona ho však aj používa. Fenomenálnym spôsobom. Ak ste niekedy videli jej kreáciu Jury Petrinovej alebo Ondatry Bibiškovej, viete, o čom hovorím. Na fleku by ich mohla nahradiť. Hlas, vyjadrovanie, pohyby, to sú jednoducho ony.

Ostatní za ňou nestíhajú. Peter Sklár vždy vytvorí svojskú postavičku, ktorá má však s parodovaným málo spoločného. Daniel Dangl a Roman Pomajbo sú skrátka stále sami sebou, iba čo šaškujú.

A publikum to cíti. Edita Papeky zľudovela a znárodnela. A práve odtiaľ pramenia moje obavy z agresívnej trénerky. Pretože aj keby s ňou Petra okamžite nadobro skoncovala (čo by bola zase hrozná škoda), hrozí, že z nej bude naveky „len“ Papeky. A to by bola pre herečku jej formátu neuveriteľná škoda.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár