Na zdravie za zdravie.

Štyria poslanci za Kresťanskodemokratické hnutiePeter Muránsky, Anton Marcinčin, Andrej Ďurkovský a Marián Kvasnička – sa pri hlasovaní o zvýšení spotrebnej dane z piva zdržali hlasovania. Spôsobili tak, že zákon parlament neschválil. Stalo sa tak napriek tomu, že politická dohoda znela jasne – zákon podporiť. Predseda KDH ani predseda ich poslaneckého klubu o zámere štvorice poslancov nevedeli. Premiérka Iveta Radičová po hlasovaní okamžite zvolala koaličnú radu, na ktorej sa vládne strany dohodli, že výpadok vo výške 14 miliónov eur nahradia z rezortov, ktoré riadia nominanti KDH.

 

Vedenie KDH sa urýchlene poradilo, ktorý z troch rezortov – vnútro, doprava alebo zdravotníctvo – na budúci rok pustí žilou. Ako prvé sa z tejto povinnosti vyvlieklo ministerstvo vnútra, pretože jeho šéf Daniel Lipšic zdôraznil, že treba prezbrojiť všetkých policajtov. „Všetci dopravní policajti musia mať pri riadení cestnej premávky samopaly, inak to predsa nejde,“ vysvetlil Lipšic.

Minister dopravy Ján Figeľ už len váhou toho, že je predsedom KDH, neprichádzal do úvahy. V rámci predstierania demokracie a diskusie však povedal: „Naše ministerstvo to tiež byť nemôže. Už aj tak sme v krížovej paľbe, že decimujeme výstavbu diaľnic. Ešte menej prostriedkov a táto vláda by zaručene padla, pretože ľud by sa vzbúril!“

Voľba preto padla na ministerstvo zdravotníctva, keďže minister Ivan Uhliarik ostal po celý čas ticho a študoval si ceny liekov. Po skončení zasadnutia predsedníctva KDH preto zostal otázkou, kde na to vezme, zaskočený. „To vážne pôjde zo zdravotníctva?“ opýtal sa prekvapene. „No oni niečo hovorili, ale keď ja som tomu nerozumel…“ stačil zahabkať, kým ho jeho hovorkyňa neovalila po hlave a neodvliekla preč.

Pridaj komentár