Máme narodeniny!

Áno, je to tak. Presne pred rokom, 6. mája 2005, sme odštartovali ostrú prevádzku HyeNovín. Hoci prvý článok vyšiel už 20. apríla, bolo to v skúšobnej prevádzke a prvé dva články prišli ako základný kapitál, dedičstvo zo stránky Hyena, ktorá mimochodom prechádza rozsiahlou rekonštrukciou.

Po počiatočnom váhaní sa stránka rozbehla a najmä od začiatku tohto kalendárneho roku fičí na plný plyn tak, že len zriedka sa stane, aby v jeden deň nevyšiel nejaký článok.

Takže: čo sa za ten rok stalo? Napriek zámerom sa autorskú základňu nepodarilo výrazne rozšíriť. Najaktívnejším prispievateľom bol Christian Neumann so svojimi Christian News, vylepšenými správami. Po dvojmesačnom každodennom úsilí Christian podal demisiu pre nedostatok odozvy. Ostal však hosťujúcim a obľúbeným autorom, ktorý tu a tam niečím prispeje.

Práve Christianovi patrí vďaka za jeho vynález – rubriku Slovo na nedeľu, v ktorej prinášame správy zo sveta bez úpravy a bez komentára. Sú totiž tak geniálne, že žiaden komentár ani vylepšenia nepotrebujú…

Po Christianovom nástupe som zrušil pravidelné komentované správy, ktoré sa objavovali v Novinkách a ich mesačný súhrn v Starinkách. Po Christianovom odchode som rozmýšľal, ako zachovať pravidelný spravodajský prídel a zrodila sa rubrika Kontext, kde jedna správa pozoruhodne dopĺňa, prípadne komentuje druhú. Neverili by ste, aké je to miestami ťažké.

Keď už hovoríme o rubrikách, ich počet sa za ten rok rozšíril – okrem už spomenutých pribudli Jedlo a Stopy. Väčšiu pozornosť sme začali venovať anketám, kde sa zaviedla mesačná periodicita.

A čo plánujeme do druhého roku? Intenzívnejšie sa chcem venovať rozširovaniu autorského tímu. Nie som úplný idiot a viem, že kvantita a kvalita nemusia korešpondovať. Keď budem na stránke dlho bašovať sám, čochvíľa sa vymlátim a ak budem mať šťastie, všimnem si to včas a zabalím to.

Takže: vy, čo čítate. Čo tak skúsiť aj písať? Netreba každý deň, stačí raz za čas. Zúfalo málo máme reportáží, recenzií, alebo jednoducho iných pohľadov na ľudí, veci a život okolo nás. Hm?

Rok sme teda prežili vcelku v poriadku, akurát s jediným kolapsom. Dúfajme, že sa nezopakuje a naďalej budeme rásť. A nielen počtom článkov, ale aj počtom autorov a predovšetkým kvalitou.

Za rok trvania vašej priazne samozrejme musím poďakovať najmä vám, čitateľom. Bez vás by to totiž nemalo zmysel. Ďakujem v mene všetkých štyroch autorov!

Vaša Hyena


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár