Malí ľudia s veľkým talentom

Počas scény, v ktorej sa Donald Sutherland blíži k dievčatku v červenom pršiplášti, možno divákom len odporučiť, aby vzali vážne názov filmu: Teraz sa nedívaj. Dievčatko sa zvrtne a… Je to odporná stará škaredá trpaslíčka s nožom, ktorým bez zaváhania šokovaného chlapa podreže. Naveky už ostala odpornou starou škaredou trpaslíčkou a jej meno – Adelina Poerio nikomu nič nehovorí. Niektorí ľudia menšieho než malého vzrastu však prekonali miniatúrnu škatuľku, kam sa ich filmári snažili zavrieť – a zažiarili a žiaria.

Lovkyňa Oscarov

Jednou zo služobne najstarších a zároveň (s výškou 145 centimetrov) najvyšších spomedzi malých herečiek je Linda Hunt. V našich zemepisných šírkach bude zrejme najznámejšia jej postava v komédii Prísne tajné prázdniny (orig. If Looks Could Kill). Obsadiť do úlohy mozgu zločineckej skupiny jedenapolmetrovú postaršiu herečku, to by asi nenapadlo mnoho režisérom.

Linda Hunt však zďaleka nie je len tou elegantnou, i keď zvrátene zlou Ilsou Grunt. Jej filmografia zahŕňa doteraz vyše tridsať titulov a v jej zbierke okrem radu ďalších ocenených sa vyníma – Oscar. Získala ho za veľmi zaujímavú úlohu vo filme Rok nebezpečného života (Year of Living Dangerously). Hrala tu muža – fotografa Billyho Kwana. A ako vidno, hrala ho výborne.

Červený pršiplášť

„Nikto si netrúfne na trpaslíčku v červenom pršiplášti,“ vyhlási sebavedome Maudey Beasley, keď sa s bývalou svokrou a milencom zavraždeného speváka vyberá naháňať psychopatického vraha.

Nie, to nie je z Montyho Pythona, to je scéna z filmu Bezvýhradná láska (Unconditional Love). Bez všetkej srandy – tajomný vrah, zabíjajúci svoje obete kušou, si vyberie nesprávnu obeť – známeho speváka sladkých šlágrov. Po jeho stope sa vyberie spevákov milenec (Rupert Everett), jeho bezhraničná obdivovateľka (Kathy Bates) a energická Maudey – Meredith Eaton.

Časy, keď meter tridsať vysoká herečka mohla získať úlohu akurát ako súčasť cirkusu, sú definitívne preč. Posledné zbohom im odtrúbila vyštudovaná psychologička Meredith Eaton. Jej Maudey je energická, sebavedomá a svoje okolie sekíruje. Bez okolkov sprdne čašníčku v reštaurácii a (pozor, spoiler:) keď ide o likvidáciu psychopatického vraha, je v plnej poľnej pripravená zvládnuť to sama.

Talentovaná Meredith si zahrala aj v seriáli Family Law a momentálne žne úspechy v divadle.

Najmenší a najznámejší

Dámy majú prednosť, len preto som tento stručný prehľad liliputích hercov nezačal najmenším, no bezpochyby najslávnejším z nich. Warwick Davis. Keď ani nie metrový chlapec dostal úlohu srandovného medvedíka Ewoka v Návrate Jediho (Return of the Jedi), málokto tušil, že ho čaká skvelá herecká budúcnosť.

No – skvelá ako skvelá. Jeho tvár sa väčšinou schová pod nánosy makeupu alebo rovno celú masku. Warwick Davis má na konte sériu hororov o protivnom škratovi Leprechaun. V Harrym Potterovi zase s plešinou predstavuje profesora Flitwicka. V najnovšom Stopárovom sprievodcovi po galaxii (The Hitchiker’s Guide to the Galaxy) sa ukrýva v robotickom tele paranoidného androida Marvina.

Meter a sedem centimetrov vysoký herec sa však dočkal aj úloh bez latexových masiek. Tá najznámejšia je rola trpaslíka Willowa v rovnomennom filme z roku 1988. Ašpirujúci čarodejník Willow v ňom na svojich útlych plieckach nesie záchranu sveta – v podobe malého bábätka. Toto bol prvý – a zrejme aj jediný film, v ktorom hlavnú úlohu hrá trpaslík.

Včielka Maja

Pozrime sa teraz do našich zemepisných šírok a dĺžok a zastavme sa v Prahe. Napriek svojej výške je Aťka Janoušková neprehliadnuteľná. České deti jej hlas sprevádza od narodenia, hovorí ním Včielka Maja. K Aťke je film skúpejší, nedostala v ňom toľko úloh, koľko by si zaslúžila. Jej kráľovstvom je práve dabing, kde okrem nespočetného množstva kreslených postavičiek dabovala aj Zeldu Rubinstein (na obrázku vpravo), ďalšiu meter tridsať vysokú herečku.

Aj do našich končín však Aťkina sláva prišla. Určite ste už počuli duet, ktorý si len tak niekto nevymyslí. Jeho autormi sú Petr Hapka a Michal Horáček. Úplne vážne: Na Daniela Landu v tej pesničke z koša na prádlo vyhúkne Králiček Azurit. Jeho hlasom je samozrejme Aťka Janoušková.

Nie, nezabudli sme…

Ako by sme aj mohli? Zabudnúť na najznámejšieho českého herca malého vzrastom, ale veľkého talentom? Jiří Krytinář je meno známe a sotva ho treba predstavovať. Na svojom konte má dobrú tridsiatku postáv. Škoda len, že v poslednom období sa k filmovej úlohe príliš nedostane. Naposledy sme ho mohli vidieť v Nejasnej správe o konci sveta. V pamäti však ostane aj jeho veliteľ stráže vo Falošnom princovi.

Aj on, aj ďalší doteraz spomenutí, alebo aj tí nespomenutí však slúžia ako dôkaz, že na veľkosti skutočne nezáleží…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár