Je to na depresiu

Podstatou tlačových konferencií akéhokoľvek subjektu je presvedčiť novinárov a ich prostredníctvom aj širokú verejnosť o svojej pravde, prípadne o niečom, čo nemá so žiadnou pravdou nič spoločné. Nie vždy to funguje.

Len zriedka sa však stretávame s takou hrubou manipuláciou, akú predviedla Liga za duševné zdravie. A ešte zriedkavejšie s tým, že na niečo takéto s rozbehom skočí komentátor denníka.

 

Spomínaná liga včera s veľkým krikom vyhlásila, že doplatky za antidepresíva majú stúpnuť do takých výšav, že to pacientom spôsobí recidívu v depresii, lieky-nelieky. Mali sa na tom dohodnúť ministerstvo zdravotníctva a zdravotné poisťovne. Zrejme išlo o nejakú konšpiráciu.

Toto vyhlásenie zaskočilo rezort zdravotníctva. Nečudo. Okrem všetkých reálnych škandálov a smutno reálnej neschopnosti majú teraz na krku aj imaginárnu aféru. Pretože ceny doplatkov neurčujú dohody ministerstva a poisťovní, ale kategorizačná komisia, kde okrem rezortu a poisťovní sedia aj farmaceutické firmy. Presne tie isté farmaceutické firmy, ktoré podľa internetovej stránky Ligy za duševné zdravie patria k jej sponzorom. Je udivujúce, že nik z novinárov na to ani nepomyslel.

Mali, našťastie, dosť chochmesu, aby sa pred šírením paniky aspoň na to opýtali ministerstva, ktoré zvyšovanie poprelo. Jeho odpoveď ignoroval akurát komentátor denníka Pravda Marián Repa. Vo svojom mimoriadne diletantskom komentári (online zatiaľ nie je dostupný) napísal niečo skvostné: „Ak je niekto prechladnutý, je v podstate jedno, či užije aspirín alebo acylpyrín. To však neplatí v prípade duševných chorôb. Tie sa nedajú liečiť generikami.“

Je to nezmysel. Nemyslím, že Repa zámerne klame, skôr o problematike vôbec nič nevie.

Generikum je totižto liek, ktorého účinnej látke uplynula patentová ochrana. Nič viac a nič menej. To neznamená len vyše storočný aspirín. Prečo by notriptylín od originálneho výrobcu mal pôsobiť inak ako ten istý notriptylín od inej firmy, ktorá ho predáva akurát pod iným menom? Lebo farmaceutická firma, sponzor vďačnej Ligy, tak povedala?

O celkovom rozhľade Repu svedčí aj to, že v záverečnom kope do ministra si s posmechom spomenul, ako jeho stranícky kolega chcel liečiť homosexuálov. Namiesto pofidérneho liečiteľa Alojza Rakúsa však Repa pomerne prekvapujúco označil za poslanca KDH spisovateľa Stanislava Rakúsa. Myslím, že chudák nič netušiaci prozaik bude mať svojmu okoliu čo vysvetľovať.

Farmaceutické firmy sa skrátka snažia udržať si zisky aj po tom, ako ich vynálezom uplynie patentová ochrana. Preto snaživo podporujú a živia mýtus o nerovnocennosti generík. Môžu si blahoželať. Kúpená Liga za duševné zdravie a nerozhľadený, no o to snaživejší komentátor im v tom radi pomôžu.

3 thoughts on “Je to na depresiu

      1. RE: RE: na ministerstve určite nič nevedeli
        až na to že v tejto sú zástupcovia ministerstva, takže ich tvrdenia že o návrhu nevedia je nepravdivé-neviem odkedy blogeri tvrdia štátnym úradníkom – jediná pravda je že kategorizačná komisia o ostatných zmenách bude ešte rokovať,ale to nevylučuje že ministerstvo spolu zo zástupcami ZP,mali taký návrh pripravený.

Pridaj komentár