Hlavne ukázať prstom

Hľadanie vinníka je na Slovensku nesmierne obľúbenou športovou disciplínou. Samozrejme, vinník hocičoho sa vždy hľadá čo najďalej od problematického košiara. Za všetky problémy je niekto zodpovedný – predchádzajúca vláda, spoločnosť, znečistenie ovzdušia a predovšetkým: médiá. Pri troche tvorivosti sa médiá dajú obviniť za všetko: za narastajúcu kriminalitu, agresivitu mládeže, šírenie zbraní, predčasný sex, úplne hocičo.

No včerajšia reportáž STV o bezuzdnej spotrebe liekov na Slovensku priniesla asi vrchol absurdity. Akýsi Peter Stanko, osoba bez uvedenej funkcie, ktorá však má pôsobiť v Slovenskej lekárnickej komore, vytresol, doslovne citujem: „Na Slovensku, vplyvom možno aj médií je lekáreň braná skôr ako obchod, nie ako zdravotnícke zariadenie.“

Vplyvom médií??? O čom ten človek hovorí? Vojdete do lekárne, oblepenej plagátmi a zamorenej propagačnými letákmi. Vo výkladoch blikajú reklamy a lekárne dokonca začínajú robiť akcie, napríklad s odpustením poplatku za recept. Na pultoch nájdete kilá a tony výživových doplnkov, syntetických vitamínov a prípravkov s výťažkami krajne nepravdepodobných rastlín. A čo s tým majú médiá?

Ak sa pánovi Stankovi nepáči postoj verejnosti k lekárňam, mal by začať zametať v prvom rade pred vlastným prahom. Nepochybne, niektorí pacienti by určite privítali, keby lekárne nepripomínali oddelenie hypermarketu. Ale hups, lekárnici by asi prišli o nemalé peniaze, ktoré získavajú predajom tých plne komerčných liekov, vitamínov, výživových doplnkov a kozmetických prípravkov. A to už by sa im nepáčilo.

Nevadí, hlavne za to niekoho obviňme. Najlepšie médiá. Tie sú už zvyknuté. A rozčúleným novinárom môžeme pekne predať nejakú voňavú esenciu pre relax alebo čaj upokojujúci nervy. A keď sa za nimi zavrú dvere, môžeme naďalej pišťať, že lekárne už ľudia neberú ako zdravotnícke zariadenie, ale obchod. Nech žije pokrytectvo!


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár