Ficov líbyjský úlet

Nápad nášho jedinečného Ficopremiéra vybrať sa na oficiálnu návštevu Líbye bol zlý od začiatku. Keďže si kritiku vôbec nepripúšťal, mohli sme si myslieť, že je skrátka kovaný komouš a môžeme len potichu dúfať, že jeho návšteva bude zdvorilá, bezobsažná a v zahraničí sa nanajvýš tak so znechutením pozrú na druhú stranu. Nádeje to boli plané. Fico sa v Líbyi posnažil zo všetkých svojich nezlomných boľševických síl, aby porobil toľko blbostí, koľko sa za jednu návštevu dá stihnúť.

Slušný politik nejde do Líbye, to je jasné. Ale keďže nič také ako slušný politik neexistuje, môžeme to rovno pustiť z hlavy. Povedzme, že predstaviteľ členského štátu Európskej únie by si na návšteve tejto rozkošnej krajinky mal dávať sakramentský pozor na to, čo vytresne. Obzvlášť, keď horúcou témou sú bulharské zdravotné sestry čakajúce na justičnú vraždu. Bulharsko sa stalo členom EÚ a únia má k celej veci úplne jasné stanovisko.

Ale to by nesmel byť náš Robertko. Pretože ten celkom nenútene označil zdravotníkov za páchateľov. Teda de facto uznal, že nebohí zdravotníci zámerne nakazili x detí vírusom HIV. Takéto diplomatické faux pas sa nepodarilo ani svojho času húževnatej hruštičke Zdenke Kramplovej, a teda že to bola iná ministerka! Teda, samotní Líbyjčania boli z toho v eufórii. Naši spolučlenovia v EÚ už menej.

Bulharská strana sa na rozdiel od nášho predsedu vlády zachovala nesmierne diplomaticky. Bulharský veľvyslanec zdvorilo neverí, že Fico použil slovo „páchateľ“. Čo sa stane, keď zistí, že to Fico skutočne povedal, to sa len uvidí. Ale že u Bulharov nebudeme obľúbená krajina, je viac ako isté. Ako sa k tomuto neslýchanému výroku postaví EÚ, tak to si netrúfam predpovedať, ostáva nám len čakať.

Aby toho nebolo málo, premiér spôsobil zdesenie aj doma. Spontánne – pretože to evidentne s nikým nekonzultoval – navrhol deťom nakazeným HIV liečebný pobyt na Slovensku. Tak dokonale blbé gesto si naozaj mohol odpustiť. Pozrite si dnešné noviny: slovenskí lekári unisono hovoria, že nikto z nich nemá s detskými pacientmi absolútne žiadne skúsenosti. Dvojtýždenný pobyt je navyše príliš krátky na to, aby pre ich liečbu znamenal hocijaký pokrok. Hlavne, že to slovenská strana zacvaká.

Keď si uvedomíme, že Fico drží pod krkom ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, aby redukoval výdavky v zdravotníctve, inak mu tým krkom zakrúti, musíme si klopkať na čelo. Liečba HIV pozitívnych nie je vôbec korunová záležitosť, ani keď trvá dva týždne. Mimochodom – čo potom? Vrátia sa do Líbye a akoby tu ani nikdy neboli. Ostane tu po nich len účet a Ficovo presvedčenie o vlastnej ľudomilnosti.

Pokiaľ si myslíte, že tým premiérova demonštrácia nekonečnej hlúposti končí, ste na omyle. V najlepšej tradícii výmenných pobytov v sovietskom štýle Fico nasadil korunu líbyjskému úletu: Vyjadril presvedčenie, že naši zdravotníci opäť začnú masívne pracovať v líbyjských nemocniciach. Jasné. Šesť zahraničných zdravotníkov odsúdených v odporne vykonštruovanom procese sedí už niekoľko rokov v cele a môžu dúfať len v to, že ich neodkrágľujú. S takou perspektívou si naši zdravotníci určite nohy polámu, ako budú bežať do Líbye, hoci aj pešo!

A to už nevravím o tom, že Fico veľkoryso posiela našich zdravotníckych pracovníkov do Líbye, zatiaľ čo slovenské nemocnice sa boria s ich nedostatkom. Čo mladé, uteká do zahraničia za podstatne lepšími podmienkami, a veru nie všetci sa zastavia v Čechách. Anesteziológov už ostalo len toľko, že ich môžeme pomaly poznať všetkých po mene.

Toľko prešľapov a hlúposti, čo Fico predviedol na jedinej návšteve, sa podarilo máloktorému politikovi. Pravdu povediac, človek, ktorý sa prejaví ako absolútny kretén, si také pomenovanie ani nezaslúži. A Slovensko si naozaj nezaslúži, aby osoba takých „kvalít“ stála na jeho čele. Ešteže ovláda umenie zapchávať huby málo inteligentným pracujúcim sladkými rečičkami a nezmyselnými úplatkami v podobe vianočných dôchodkov. Svoj flek má istý. No a my sa opäť môžeme začať hanbiť za svoju príslušnosť k tomuto národu.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár