Batéria s jedným pólom značky Potemkin

Predstavte si batériu. Aby mohla fungovať, potrebuje dva póly – kladný a záporný. Zdá sa vám to logické? Hm, tak vy asi nie ste ministri Rady Európy. Slovensko by totiž podľa nich malo prijať princíp pozitívnej diskriminácie, aby zabezpečilo zastúpenie menšín v štátnej službe a účinnosť opatrení v prospech Rómov. Múdri euroministri bez povšimnutia preplávajú nad faktom, že aby sme niekoho mohli pozitívne diskriminovať, musíme niekoho iného diskriminovať negatívne.

Nech už nezveme diskrimináciu akokoľvek, stále ide len o diskrimináciu. Tá „pozitívna“ problém menšín nerieši, iba ho otáča. Jej jediným výsledkom je, že väčšina bude mať nevraživý postoj k preferovanej menšine. Čiže sa docieli presný opak žiadaného.

Ďalším problémom je výsledný efekt – do štátnej správy alebo do iného zamestnania sa nedostanú ľudia vhodní, ich kvalifikáciou bude etnikum. Na danom pracovnom mieste teda budeme mať človeka, ktorý ho nie je schopný zastávať. Ale ak bude podstatné, že tam je, tak vitajte v potemkinovskej dedine. Máme menšinu umiestnenú, sme geroji – ale v praxi je to len umiestnená menšina. Batéria má nielenže jeden pól, ale ešte aj ten je len napodobenina.

Na tomto príklade jasne vidno, že múdri ministri od zeleného stola nedovidia na Luník 9. Vidia stav, ale nedokážu pochopiť pravú podstatu bariéry medzi Rómami a väčšinovým obyvateľstvom. Tá totiž nespočíva iba v rasizme zo strany gadžov. Z druhej strany je bariéra podopretá nezáujmom a neochotou dotyčnej menšiny. Euroministri nijako nedokážu pochopiť, že zdevastované byty na sídliskách dostali Rómovia ako nové a zdevastovali ich sami. Osady pri dedinách nevznikli preto, že dedinčania Rómov vyhnali zo svojich radov.

A akoby nestačilo, že problém vôbec nechápu, ešte ho aj chcú riešiť absurdným spôsobom. Pokazené hodiny totiž neopraví nová batéria. A už vôbec nie, keď je to len napodobenina s jedným pólom.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár