Je znepokojivé, že ľudové múdrosti majú také všeobecne platné použitie. Hovorí sa, že kto chce psa biť, palicu si nájde. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič si ju našiel. A keď sme pri tej ľudovej slovesnosti, pridáme ďalšiu frazeologickú jednotku: zabije dve muchy jednou ranou. Ba dokonca sa zdá, že to nebudú iba dve muchy. Na muške má totiž štyri. Minimálne.
Ako odvolať neodvolateľného
Keď príde nová vláda, vezme do ruky metlu a ako prvé vymetie každého vyššieho úradníka, na ktorého si spomenie. Ficovláda nebola výnimkou, no zákon ju zabrzdil pred Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kým riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Svätopluk Hlavačka dobrovoľne-nasilu odstúpil v štýle „radšej sám, aby ma nemuseli odvolať“, predseda úradu Ján Gajdoš vo funkcii zostal. Zákon totiž určoval, že odvolať ho možno iba v presne uvedených prípadoch.
Čo teda spraví boľševik, keď mu niečo nedovoľuje zákon? No predsa zmení zákon. Dušovaniu sa, že to nie je účelová novela a vláda nemá v úmysle vypoďkať Gajdoša z čela úradu, neveril asi nikto. Prezident Ivan Gašparovič, priaznivo naklonený koalícii viac ako občanom, novelu zákona radostne podpísal.
V tej chvíli sa ukázalo, že sa už môžem začať živiť ako prognostik. Termín odvolania Gajdoša som odhadol s presnosťou na deň. Čiže presne týždeň po vstupe zákona do platnosti. Boľševik totiž nemá zmysel pre štábnu kultúru a nepočká ani mesiac. Týždeň sa mu javí ako vhodný čas.
Gajdoš – hrozba pre zdravotný stav občanov
Minister predložil vláde návrh na odvolanie predsedu úradu s neuveriteľným odôvodnením. „Vzhľadom na výsledky činnosti úradu s prihliadnutím na súčasný stav v zdravotníctve a zodpovednosť vlády za zdravotný stav obyvateľstva Slovenskej republiky,“ znie presná citácia z návrhu. Väčšiu tupinu by ste tento mesiac sotva našli. Ako Gajdoš na svojej poslednej tlačovke zdôraznil, k výsledkom práce úradu nemal minister ani vláda žiadne výhrady. Keď úrad predložil vláde pravidelnú polročnú správu, žiadne pripomienky k nej neboli.
Zvyšná časť formulácie je už naozaj na smiech. Vyplýva z nej totiž, že Gajdoš zapríčinil súčasnú (akú?) situáciu v zdravotníctve a dokonca predstavuje hrozbu pre zdravotný stav občanov. Aby ich pred tým vláda zachránila, urýchlene treba Gajdoša odvolať.
Uvedomiac si, že s takýmto zdôvodnením ich médiá roznesú na kopytách, ministerstvo pridalo podrobnejšie dôvody, o ktorých ale v návrhu niet ani slovka. Nanešťastie, ide o rovnaké hlúposti, ako je pôvodná idiotská formulácia.
- ÚDZS nedostatočne informoval občanov, čo majú robiť v prípade, že ich lekár nemá zmluvu s ich poisťovňou
- Nedostatočný dohľad pri problémoch so zmenami zdravotnej poisťovne
- Nedostatočne razantný postup voči poisťovniam, ktoré nezabezpečili zmluvy v rozsahu verejnej minimálnej siete.
Všimnite si, že vo všetkých troch prípadoch figuruje slovo „nedostatočne“. Otázka je, čo je „dostatočne“? Na moju zarazenú otázku, či sa ministerstvu takéto odôvodnenie nezdá trochu subjektívne, hovorkyňa Silvia Balázsiková pokojne odpovedala: nie.
Ibaže: sú to bludy. „Nedostatočné informovanie“ je asi najväčší. Viem, že úrad každý druhý deň vydával správy, v ktorých inštruoval občanov, čo majú robiť. A nebol v tom osamotený. Že niektorí občania stále nevedia, kam z konopí, by som nepovažoval za chybu úradu. Dôvod „nedostatočný dohľad nad zmluvami“ je podobne absurdný. Úrad môže posudzovať konečný stav, ale nemôže vstupovať do zmluvných rokovaní, ktoré fičia práve teraz.
A aby tej absurdity nebolo málo: novovymenovaný predseda úradu Richard Demovič doteraz šéfoval práve sekcii dohľadu nad nákupom zdravotnej starostlivosti. Inými slovami: je zodpovedný za sekciu, ktorej zlyhaním minister odôvodňuje odvolanie predsedu!
Psy, muchy, palice
Mohlo by sa zdať, že odstrel nepohodlného nominanta predchádzajúcej garnitúry je len kapricom boľševika, ktorý neznesie vo svojej pôsobnosti nič nezávislé. Skutočnosť je však omnoho horšia. Už samotnou zmenou zákona bol úrad znásilnený a zotročený. Hoci pôvodné Valentovičove plány vyzerali, že ho hodlajú aj vykastrovať a odťať mu ruky, v skutočnosti sa mu kompetencie úradu budú teraz veľmi hodiť.
Z ÚDZS sa stala filiálka ministerstva zdravotníctva. A nechýba veľa, aby sa z neho stalo zdravotnícke gestapo. Môže totiž skvele poslúžiť Ficovej túžbe po jednej štátnej zdravotnej poisťovni. Bolo by to priam dokonalé – zrušiť súkromné zdravotné poisťovne totiž nemôže bez toho, aby Slovensko potom škaredo nepohorelo na avizovaných medzinárodných arbitrážach. Stačí však nahuckať na ne úrad, ktorý rozhoduje o ich licenciách – a je to v suchu. Akákoľvek arbitráž totiž skončí potom veľmi rýchlo – o licencie prídu plne v súlade so zákonom. Dôvod? Ten sa nájde, keď sa chce.
Union zdravotná poisťovňa je už de facto priviazaná o terč a stačí si vybrať, akou zbraňou ju odbachnúť. Má totiž toho na rováši viac než dosť a keď príde o povolenie na výkon zdravotného poistenia, ani nemožno príliš protestovať. Pod terčom už podupkáva a na popravu čaká Európska zdravotná poisťovňa, maličká a neskúsená. Nemáš zmluvy v rozsahu minimálnej siete, krpaňa? Bum! A J&T si musí hľadať iný spôsob zárobku. S Dôverou a Apollom to už také jednoduché nebude, nie sú na trhu prvý deň a Pentu už vláda nakrkla dosť, keď jej na poslednú chvíľu uchmatla bratislavské letisko. Lenže – pokiaľ úrad niečo hriešne bude chcieť nájsť, tak to aj nájde. Kto chce psa biť…
Jeden predseda sa nájde
Pred Demovičom teraz stojí problém. Gajdošovu pevnú barikádu nepreberie, to už je jasné. Otázka stojí, či bude nátlaku z ministerstva a Zátoky svíň (úradu vlády) vzdorovať aspoň sčasti, alebo sa úplne podrobí. Vopred sa to odhadnúť nedá – zakladateľ strany Smer-SD asi nebude príliš vzdornej povahy, no na druhej strane – akosi sa mi nechce veriť, že by vo svojom úrade Gajdoš doteraz strpel straníckeho zbabelca bez chrbtovej kosti.
Problém je, že všetkého len do času. Ak sa boľševikom vo vláde bude zdať, že Demovič nepostupuje podľa ich krvavo červených predstáv, nemajú najmenší problém ho odvolať rovnako svižne ako Gajdoša. Skôr či neskôr sa tak na čelo úradu dostane nejaký servilný zmrd, ktorý urobí hocičo, čo mu jeho chlebodarca nakáže.
Nech je ako chce – súkromné poisťovne na Slovensku čakajú krušné časy. A občanov tiež. Keď totiž úrad začne prepínať svoje finančné aj personálne možnosti na neustále buzerovanie poisťovní, o to viac bude ochudobnená ďalšia zložka úradu – kontrola zdravotnej starostlivosti. A keď prestane fungovať kvalitne, môže sa to stať ďalším dôvodom na výraznú zmenu pracovnej náplne ÚDZS. Napokon, keď zlikviduje súkromné poisťovne, už ho viac nebude treba. Medzitým budú mať zakázaný zisk a žiadna nová tu nevznikne. A Fico tak prenesie svoju psychopatickú víziu výhradne štátneho zdravotníctva do reality. Už ma len zaujíma, či si všimne, že to nebude fungovať…
Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008