Tajomný hlas Hollywoodu

Vo svete filmu sa stala nesmrteľnou, a predsa jej tvár ani meno diváci nepoznajú. A to vložila svoj talent do skutočne slávnych filmov. Celé roky sa jej však nepodarilo ani dostať do titulkov. Takže teraz jej meno: Marni Nixon. No? Vravel som vám, že ju nebudete podľa neho ani podľa fotografie poznať. Čo vám však musí byť známe, je jej hlas. Ozýval sa z úst Marie vo West Side Story a svoj šialený dialekt ním predvádzala Eliza v My Fair Lady. Celú slávu však zblajzli Natalie Wood a Audrey Hepburn. A nielen slávu, ale takmer aj peniaze…

Nesmierne talentovaná sopranistka zatiahla svoj prvý tón v príznačnej úlohe – nebeského chorálu počas zjavení Jany z Arku (Joan of Arc z roku 1948). Skutočný prelom však prišiel až po tragickej autonehode. Pri nej totiž prišla o život speváčka, ktorá mala nadabovať Deborah Kerr vo filme Kráľ a ja. Hľadali náhradu – a našli Marni.

Krištáľovo čistý soprán čoskoro našiel svoju prvú životnú úlohu vo West Side Story. Natalie Wood ani omylom nedokázala vytiahnuť, čo jej noty predpisovali. Voľba hlasu, do ktorého musela pri filmovačke otvárať ústa, preto padla na Marni. A nielen to. Zaskočila aj za Ritu Moreno vo vyšších tónoch Kvintetu, kam nedosiahla nielenže (inak dobre vokálne disponovaná) Rita, ale ani jej dabérka Betty Wand. A tak Marni spievala v Kvintete sama so sebou…

Kopa práce, film obrovským hitom aj vďaka nej… A z peňazí za predané albumy nevidela ani cent. Až Leonard Bernstein sa rozhodol podeliť sa s ňou o svoje tantiémy. Dostala tak 0,25 %, čo je vzhľadom k úspechu filmu slušná pálka.

Keď sa Audrey Hepburn pripravovala na svoju úlohu Elizy v My Fair Lady, tvrdo trénovala aj spev. Poriadne ňou potom otriaslo, že jej tóny neboli zďaleka kóšer a vo filme sa rozoznel už známy soprán Marni. Žiadnou satisfakciou pre ňu nebolo ani to, že meno jej dabérky sa podľa vtedajších zvyklostí neobjavilo v titulkoch.

Marni sa prvý raz skutočne objavila na plátne. V habite ako spievajúca mníška, sestra Sophia. Nebola to žiadna veľká úloha, ale mohla si aspoň pripísať účasť v ďalšom muzikáli, ktorý prežil dobu: The Sound of Music. Po roku 1967, kedy naposledy prepožičala svoj soprán do filmu (Jack a fazuľa), sa dlhé roky na plátne neobjavila. Hoci nezaháľala, trvalo sedemnásť rokov, kým vstúpila na televízne obrazovky v zázname muzikálu Taking my Turn.

A predsa sa vrátila aj na strieborné plátno. Vo veku 67 rokov si strihla výstrednú tetušku Alice v málo známom filme I Think I Do. Roztomilá stará dáma odetá v skutočne desivých kreáciách, ktorá potajomky fajčí v kúpeľni, sa stala prvou a zatiaľ poslednou dramatickou (či skôr komediálnou) rolou niekdajšieho anjelskeho sopránu. A hoci nezaspievala ani tón, o rok neskôr dokázala, že to ešte nezabudla. V disneyovke Mulan si zaspievala part – babičky.

Marni v súčasnosti žije v New Yorku a aj vo veku 75 rokov by si rada zahrala vo filme. Zatiaľ svoje skúsenosti zúročuje ako učiteľka spevu a herečka v divadle.


Zdroj: IMDB


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár