Drahí bratia a sestry,
síce sme si chvíľu museli počkať, lebo Ficovláda so Slotom je neutíchajúci prameň nášho nedeľného Slova, ale dočkali sme sa. Konečne dnes, v druhú augustovú nedeľu, tu máme správu o zvieratkách! Ja som vedel, že sa nič nestane, keď nezaradím správu o útoku istej Američanky na chovateľku psov. Dotyčná sa pustila svoju obeť mlátiť po hlave mŕtvou čivavou. Ale ako sa zdá, útoky mŕtvym zvieraťom sú populárne!
Počuli ste slovo Hyenovo.
Vo Veľkej Británii zakázali súboj s mŕtvymi úhormi
Súboj s mŕtvymi úhormi patril desaťročia k netypickým, no populárnym zábavám v anglickom meste Lyme Regis. Nedávny zákaz tejto zábavy zdvihol u obyvateľov pobrežného mesta vlnu nevôle. Podľa britských denníkov sa „bitka úhorov“ v meste konala každoročne posledných 32 rokov a vďaka nej sa vždy podarilo vyzbierať prostriedky na charitu.
Pri súťaži dva tímy stáli na drevených klátoch, z ktorých sa svojich súperov snažili zhodiť 1,5-metrovým mŕtvym úhorom pripevneným na lane. Ako napísal The Daily Telegraph, netradičnej zábave sa každoročne oddávalo okolo tritisíc miestnych obyvateľov a turisti vďaka nej boli voči charite štedrí. Jediná sťažnosť zo strany ochrancov zvierat však dlhoročnú tradíciu úplne zrušila, pretože podľa nej je celé podujatie neúctivé k mŕtvym zvieratám.
Richard Fox, ktorý pred rokmi netradičnú disciplínu vymyslel, bol novým zákazom sklamaný. „Je to tá najabsurdnejšia vec, o akej som kedy počul. Ako môžeme znevažovať práva zvieraťa, ktoré je mŕtve? Úhorov ani nechytáme, používali sme iba tých, čo sa náhodou chytili do rybárskych sietí. Jeden človek zničil zábavu mnohým iným,“ povedal.
Starosta mesta Ken Whetlor sa tiež postavil za súťaž a pisateľa sťažnosti označil ako „zbabelého človeka, ktorý potrebuje robiť problémy a nevie to urobiť inak, ako druhým brániť v zábave, ktorá v konečnom dôsledku pomáha zachraňovať životy iných“. „Už sa teším, ako nám niekto oznámi, že je neetické chytať makrely na sleďové návnady,“ dodal.
Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008