Prieskum zábavy i hrôzy

Prieskumy volebných preferencií sú nevyčerpateľným zdrojom obveselenia i nefalšovanej hrôzy. Nielen bežných občanov, ale aj politikov, ktorí sa veľmi rýchlo ponáhľajú s vyhlásením, že prieskum je jedna vec a reálne voľby druhá. Nepochybne majú pravdu, i keď je zábavné sledovať, že si na to spomenú zakaždým, keď im preferencie klesnú.

Najnovší počin v tejto oblasti priniesla agentúra MVK a obveselenia i zdesenia v ňom bolo požehnane.

 

Smer-SD má 38,5 %.

A vládu by strana zostavila sama, bez koaličných partnerov. Robert Fico sa z týchto výsledkov veľmi teší. „Teraz je mojím cieľom nazbierať 100 % preferenčných hlasov, aby som bol vo vláde aj v parlamente ako jediný a nemusel som sa otravovať nespoľahlivými spolupracovníkmi,“ vyhlásil expremiér oduševnene.

Druhou najpopulárnejšou ostáva SDKÚ-DS s 13 %.

Predseda strany Mikuláš Dzurinda bol z výsledkov dojatý, pretože nikto s mozgom zložitejším ako čivava by nečakal, že prekročia desaťpercentnú hranicu. „A tento výsledok sme dosiahli napriek tomu, že som na čele strany… Chcem povedať, vďaka tomu, že som na čele strany,“ zakoktal sa Dzurinda.

KDH (8,1 %) má viac ako SaS (7,8 %).

Kresťanskodemokratické hnutie je s výsledkom spokojné. „Uvedomme si, aké prúsery sme stihli porobiť, že Ján Figeľ je ešte stále hrdým majiteľom protekčného bytu a že ministrom zdravotníctva je prekvapivo ešte stále Ivan Uhliarik…“ vymenoval člen KDH, ktorý chcel zostať v anonymite.

Sloboda a Solidarita však nadšená nie je. „Doplácame na to, že naši voliči sú mysliace bytosti. KDH to má omnoho ľahšie,“ komentoval pokles preferencií kyslo predseda strany Richard Sulík.

SNS by ostala pred parlamentom, Belousovovej strana tiež.

Ako milé déja vu označila Anna Belousovová fakt, že jej chystaná strana Národ a Spravodlivosť vytlačila z teoretického parlamentu SNS. Už menej nadšenia prejavila z toho, že dosiahla iba 2,2 %. „Vidím, že národu ešte potrvá, kým pochopí, že má voliť stranu, ktorá ho má v názve,“ poznamenala napaprčene.

Získali sme aj reakciu predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu, avšak publikovať ju nemôžeme. Hoci slová, ktoré použil, sa už dostali aj do slovníka slovenského jazyka, nie je z jeho prejavu celkom jasné, či nimi označil voličov, Belousovovú, jej stranu, alebo niektoré z menšín – prípadne mu všetky tieto kategórie splynuli do jedného nepriateľa.

Medzi 1,2 a 3,3 percentami mali SMK, HZDS-ĽS, SDĽ, Strana zelených a KSS.

„Ďakujeme všetkým, ktorí si na nás ešte spomenuli,“ zaševelili unisono spomenuté strany zo svojich hrobiek v Slávičom údolí.

Pridaj komentár