Záhada prepravných nárokov

Vývesky na zastávkach a v dopravných prostriedkoch MHD sú jednou z najužitočnejších vecí na svete. Napríklad vám skrátia čas čakania na spoj. A keď ste v ňom, sú ideálnym zdrojom predstieraného záujmu, keď sa vám nechce postaviť a pustiť na sedadlo dôchodcu autobusového.

No a samozrejme v neposlednom rade sú cenným zdrojom informácií, aby ste napríklad nečakali na zrušenej zastávke. Nedávno som objavil ďalší skvelý prínos vývesiek: sú zdrojom pre články v HyeNovinách!

A to priamo do skupiny článkov pomenovaných Chyby a nepodarky. Inak ako nepodarkom sa totiž ťažko dá nazvať farebný oznam dopravného podniku o preprave počas jarných prázdnin. Všetko začína obvyklou formuláciou: Z dôvodu znížených dopravných nárokov bude väčšina spojov premávať podľa prázdninových cestovných poriadkov. Prázdninovým grafikonom sa určite ešte budeme v budúcnosti venovať, takže zatiaľ sa uspokojme s tým, že tu máme znížené prepravné nároky.

Lenže pozor. V rámci toho istého oznamu sa dozvieme, že Na pokrytie zvýšených prepravných nárokov zostanú linky č. 31, 39 a 84 bez prázdninového obmedzenia. Tak toto ma už skutočne obralo o pokoj. Aké nároky na dopravu to vlastne počas jarných prázdnin panujú? Zvýšené či znížené?

Iste, chápem, ako to bolo myslené. Dopravný podnik v rámci logického uvažovania pochopil, že prázdniny neznamenajú úmrtie všetkých školopovinných detí a študentov. Internáty v Mlynskej doline a Ovsišti tak neostanú odkázané na tri autobusy za hodinu, v ktorých by riskovali ušliapanie. Ale nebolo by od veci vymaniť sa zo zaužívaných postupov aj pri písaní vývesiek. Aby potom nevyzerali ako idioti…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár