Slovo na nedeľu 17. augusta

Vážené súdružky a súdruhovia,

na tomto mieste vám väčšinou prinášame veselé, dobré a poučné správy. Nie tak dnes. Bohužiaľ, v túto nedeľu vám musíme ukázať, ako veľmi sa snažia nepriatelia slovenskej svojstojnosti pokaziť obraz našej milovanej socialistickej vlasti v zahraničí. Neváhajú dokonca vo svojej nenávistnej propagande použiť špinavé triky. A ešte sú takí hlúpi, že za seba nechajú hovoriť človeka s menom Maďar!

Česť práci!

V Európe sa zvýšil výskyt baktérie nazvanej podľa Slovenska

Baktéria Rickettsia slovaca, ktorá nesie druhový názov podľa Slovenska, sa vyskytuje v krajinách strednej a západnej Európy stále častejšie. Agentúru SITA o tom informoval lekár a prezident Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny Rastislav Maďar. Ochorenie prenášajú kliešte. Prejavuje sa začervenaním v mieste prisatia a lokálnym zväčšením lymfatických uzlín, ktoré sú často bolestivé. Niektorí nakazení majú aj zvýšenú telesnú teplotu a bolesti svalov. Prvé príznaky sa objavujú päť až 15 dní od napadnutia kliešťom. Podľa Maďara v poslednom období zachytili baktériu aj na území Španielska (predovšetkým Katalánska), Talianska (vrátane turisticky populárneho Toskánska), Švajčiarska, Portugalska, Nemecka a Maďarska.

Ochorenie je možné liečiť antibiotikami, ale vhodná je aj prevencia, ktorej základom je ochrana pred prisatím kliešťa pri pobyte v prírode. „Dospelé jedince tohto kliešťa sa vyskytujú vo výške do 2 500 metrov nad morom a najaktívnejšie sú pri teplote od štyroch do 15 stupňov Celzia. Na ochranu pred nimi je preto potrebné myslieť aj v chladnejších mesiacoch roka, napríklad začiatkom jari alebo na konci jesene,“ uviedol Maďar.

Baktériu Rickettsia slovaca po prvý raz identifikovali na našom území v roku 1968 v tele prenášača – kliešťa rodu Dermacentor. Prvý potvrdený prípad ľudskej infekcie spôsobený touto baktériou však zaznamenali až v roku 1997 vo Francúzsku.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár