Posvätnosť svadobnej torty

Tiež máte takú podivuhodnú úchylku, že najviac vám chutia veci zbesilo drahé, takmer nezohnateľné, prípadne ich prestanú vyrábať? Vitajte v klube podobne postihnutých nešťastníkov. Dnešný príspevok k jedlu je venovaný aj tým, ktorí pri pohľade na svadobnú tortu nejajkajú nad počtom poschodí, bohatosťou výzdoby, ale celú ich pozornosť zaujme vrchné dekorovanie. Pohľadom jastraba v okamihu presliedia povrch, odvrhnú všetky farebné aj lesklé guľôčky, krémové ornamenty či módne rastlinné doplnky. Celú ich pozornosť zaujme – marcipán

Torta bez marcipánu si nemôže nárokovať na prívlastok svadobná, to je jasné. Na väčšine svadieb, ktorých som sa od útleho detstva zúčastnil, to nanešťastie nechápali. Ružičky namiesto marcipánu autori svadobných tort tvarovali z akejsi zvláštnej hmoty. Podobala sa na plast, len bola krehkejšia. Jej jediným účelom bolo znechutiť amatérskeho marcipánofila, ktorý do nej s chuťou zahryzol, aby vzápätí zistil, že sa mu pod zubami roztrieštila na prach bez chuti a zápachu.

Zelené lístočky, ktoré sa ladne vinuli pod týmito plastovými ohavami, boli podobne zákerné. Napriek mdlej zelenej farbe neboli z marcipánu, ani náhodou. Vytvarovali ich z maslového krému, čiže sa do bodky podobali samotnej torte – sladkej a bez špecifickej chuti. Ani som nemusel dosiahnuť sedem rokov, aby som pochopil: Tak to nie, priatelia, tadeto cesta určite nevedie!

Tento nemilosrdný súd som musel zopakovať aj toť nedávno, keď sa mi pod zuby dostal – falošný marcipán. Síce som o jeho existencii vedel, ale akosi som ju nebral na vedomie. Niečo v štýle „mne sa to nemôže stať“. A veru, môže. Dokonca priamo na svadobnej torte, ktorá toto zneuctenie musela pretrpieť. Že čo je falošný marcipán? Až sa to hanbím povedať v slušnej spoločnosti čitateľov HyeNovín, ale jeho hlavnou zložkou je – sušené mlieko!

Keď to takéhoto falošníka zahryznete, hneď viete, koľká bije. Teda v prípade, že ste už niekedy mali tú česť so sušeným mliekom. Ani mandľová aróma nepomôže, chuťové bunky slastne očakávajúce príval marcipánu zaplaví sušené mlieko. A to už je jav, ktorý dokáže takmer až pokaziť deň. Dobrá rada nad zlato: ak o niekom viete, že sa ide za marcipánom utĺcť, nevystavujte ho mliečnej náhradke! Riskujete, že sa prestane ovládať a dotyčná hmota skončí napchaná vo vašich nosných dierkach!

My čo relatívne tolerantní labužníci sa uspokojíme aj s priemyselne vyrábaným marcipánom, aj keď aj o jeho zložení sa dá s úspechom pochybovať. Ale ortodoxní marcipánisti nedajú dopustiť na domáci produkt, ktorý by mal vznikať z najemno pomletých mandlí a práškového cukru. Niektoré recepty uvádzajú pomer 1:1, ale ja sa skôr prikláňam k presile mandlí 2:1. Samozrejme, že z takého prášku len tak marcipán nebude. Potrebnú vlhkosť dodajú 2-3 lyžice cukrového sirupu uvareného s pomarančovou kôrou. Netreba snáď ani dodávať, že použiť treba chemicky neošetrenú kôru a uvarený sirup pred prienikom do mandlí precediť.

Samotný prienik sa uskutoční v teplom kúpeli, kde spracujeme jednotlivé zložky, až vznikne žiadaná hmota. Ak by sa nám to nedarilo, lebo je málo vlhkosti, pomôžeme si pár kvapkami vody. Neprežeňte to, inak vám marcipán bude tiecť a pri takom pol kile mandlí to už človeka nasrdí! Prosím vás, ak si nie ste istí, čo znamená teplý kúpeľ, nepúšťajte sa do tvorby marcipánu! Ak to však s úspechom zvládnete – hor sa do ďalšieho spracovania, pre potechu chuťových pohárikov a posvätnosť svadobnej torty!


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár