Obrovský šok

Prezident Ivan Gašparovič pred odchodom na dovolenku šokoval slovenskú politickú scénu. Bez slova totiž podpísal Zákonník práce aj novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Obe legislatívne normy pritom ostro odmietala opozícia – Zákonník práce označovala za protiľudový a druhá norma umožňuje zdravotným poisťovniam nechávať si zisk.

Vlnu omdlievania vyvolalo najmä to, že od prezidenta všetci očakávali, že zákony vráti do parlamentu. Doteraz totiž hojne zásoboval podateľňu Národnej rady odmietnutými zákonmi. Často pritom využíval argumenty, ktoré používal Smer-SD.

Koaliční poslanci sa nezmohli na slovo a len bezradne krútili hlavami. „Nevieme si to vysvetliť. Takýto nečakaný obrat neveští nič dobré. Ak sa s nami začne teraz kamarátiť, u voličov to máme spočítané,“ zhodli sa vysoko postavení členovia pravicových strán, ktorí si však neželali byť menovaní. „Ak ešte podpíše menovanie generálneho prokurátora, bude z toho kríza!“ vyslovili svoje obavy.

Zdesenie vyvolal krok prezidenta aj v opozícii. „Náš psíček sa utrhol z reťaze a teraz škodí. Bude ho treba čo najskôr chytiť a spacifikovať. Dovolil si už príliš!“ povedal zvýšeným hlasom istý opozičný politik, ktorý si však tiež dôrazne vyžiadal anonymitu. „Čo teraz spravia bežní občania? Základné istoty sú fuč!“ zanariekal a spresnil, že tým nehovorí o nových ustanoveniach Zákonníka práce, ale o istote, že prezident vráti akýkoľvek zákon, ku ktorému dostane pokyn od Smeru-SD.

Znepokojenie však pociťujú aj v prezidentskom paláci. Prezidentská kancelária už potajomky zostavila tím lekárskych odborníkov, ktorí sa na neštandardne sa správajúceho prezidenta dôkladne pozrú hneď, ako sa vráti. „Máme obavy,“ potvrdil zdroj z kancelárie prezidenta. Podľa interných informácií totiž prezident podpisoval zákony na letisku, odovzdal ich kuriérovi a utekal do lietadla, pričom sa nahlas a veľmi škodoradostne smial.

Pridaj komentár