Nenažranci

Banky na Slovensku vlani dosiahli zisk vyše 14 miliárd korún. To je správa, ktorá spoľahlivo rozzúri každého, kto si číta výpisy, ktoré mu banka ochotne posiela, či sa mu to páči alebo nie. Miliardový zisk by bol vcelku v poriadku, nebyť ďalšej informácie – na poplatkoch naše skvelé bankové domy vybrali vyše 13 miliárd! Keby sme to veľmi zjednodušili, tak drvivú väčšinu ziskov majú drahomilované peňažné ústavy z toho, čo si účtujú za to, že šafária s našimi peniazmi.

Aby bolo jasné: nevadí mi platiť im za to, že nemám peniaze uložené doma pod vankúšom, ale v relatívnom bezpečí v banke. Takmer nenamietam ani proti tomu, že vysolím štyri desiatky korún za výber z cudzieho bankomatu. Moja banka je skutočne rozšírená a nie je problém naraziť na jej bankomat.

Ale čo tie ostatné poplatky? Za vedenie účtu. Tak ja mám platiť banke za to, že som si vybral ju a nie jej konkurenciu. Vynikajúce.

Za výber z vlastného bankomatu. Platím za to, že šetrím banke náklady s prevádzkou pobočky. Tie ušetrené prostriedky by mohli mimochodom použiť na prevádzku bankomatov.

Položka na účte. Tak tu je skutočný kameň úrazu. O všetkom sa môžeme hádať, ale absolútne odmietam oprávnenosť poplatku za to, že mi niekto pošle peniaze – čo, mimochodom, nemôžem ovplyvniť. Takisto je to zdvojenie poplatku: napríklad keď pumpnem bankomat, nezaplatím iba poplatok za výber, ale aj za to, že sa zmenia čísla na účte.

Aká je ekonomická oprávnenosť takejto položky? Nech mi nikto netvrdí, že náklady na jednu automatickú operáciu presahujú korunu, pretože tomu neuverím. Jediné, čo mi z tohto vychádza, je nenažranosť bánk. Babka k babce a z pár korún na poplatkoch je vyše trinásť miliárd.

Áno, ja viem, mám prejsť do banky, ktorá za pohyby na účte nepýta peniaze. Nie vždy to však ide a keď som v jednej banke viazaný kvôli hypotéke, je už čírym nezmyslom zakladať si účet v druhej, už len preto, že by som musel vyživovať dve banky. A to už by som asi psychicky nezvládol.

Čo robiť? Nuž, v tom spočíva ten pôvab: nič. Nedá sa robiť nič. Len nostalgicky spomínať na lepšie časy. A ďalej kŕmiť nenažraných bankových Otesánkov.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár